netoops blog
Alte marci
SPEEDFRAME PRO HELMET [PTR] Expand

SPEEDFRAME PRO HELMET [PTR]

FOX FOX

New

Casca Speedframe Pro a obținut cea mai bună notă la testul Virginia Tech (5 STELE), în programul său de evaluare a cascilor pentru biciclete. Proiectată cu contribuția sportivilor noștri profesioniști din ciclism montan, această cască oferă un set de funcții de top, inclusiv MIPS ™ (sistem anti contuzie), un vizor cu mai multe pozitii, ușor de reglat și un sistem de ajustare de 360 de grade. Versiunea pro este echipată cu o căptușeală EPS cu densitate dublă Varizorb ™, cataramă pentru cască Fidlock® SNAP și o căptușeală de confort antimicrobiană XT2®.

More details

123 €

tax excl.

Ne pare rau, dar produsul nu este momentan disponibil
THE ULTIMATE OPEN-FACE TRAIL HELMET FOR FAST RIDERS
The Speedframe Pro Helmet can go anywhere – fast! Designed with input from our pro mountain bike athletes, this top-tier open-face trail helmet offers a market-leading feature set including MIPS™, an easily adjustable multi-position visor, a 360-degree retention system, and our dual-density Varizorb™ impact-absorbing EPS liner. This adds up to a performance-focused open-face trail helmet designed to give you confidence on the mountain.FEATURES


Proven MIPS™ impact protection system reduces rotational forces in a crash
Dual-density Varizorb™ EPS provides improved protection by spreading forces of impact across a wider area
Fidlock® SNAP helmet buckle provides quick and secure entry and exit while wearing gloves
Removable, washable XT2® liner is antimicrobial and manages odor while wicking moisture away from the head
Optimized venting with channeled, in-molded EPS provides efficient cooling
Goggle compatible, 3-position adjustable visor
360 Fit System allows you to dial in your perfect fit every rideCuloareCamo

No customer reviews for the moment.

Write a review

SPEEDFRAME PRO HELMET [PTR]

SPEEDFRAME PRO HELMET [PTR]

Casca Speedframe Pro a obținut cea mai bună notă la testul Virginia Tech (5 STELE), în programul său de evaluare a cascilor pentru biciclete. Proiectată cu contribuția sportivilor noștri profesioniști din ciclism montan, această cască oferă un set de funcții de top, inclusiv MIPS ™ (sistem anti contuzie), un vizor cu mai multe pozitii, ușor de reglat și un sistem de ajustare de 360 de grade. Versiunea pro este echipată cu o căptușeală EPS cu densitate dublă Varizorb ™, cataramă pentru cască Fidlock® SNAP și o căptușeală de confort antimicrobiană XT2®.
Accept